Ugyanaz az ugyanaz - nem ugyanaz

Gyurcsány idején egy ilyenért már minimum tüntettetek...

Friss topikok

  • Widking: @starace: Mintha ez lenne az egyetlen dolog, mely teljesen a visszájára fordult. A választási ígér... (2010.10.28. 10:19) Hiszti az Alkotmánybíróság ellen
  • Peredhil: @kaszapeti: Ja, a sok rátermett, nagy tapasztalattal, szakmai múlttal, komoly referenciákkal rende... (2010.10.23. 19:07) Orbánközlekedési Vállalat
  • Lámpavas: dr. Csontos Lajos (an.: Tóth Erzsébet) Marjay Gyula (an.: Rátkai Mária) Biró Gyula (an.: Varga Anna) (2010.10.21. 13:19) Országleltár

Linkblog

HTML

Országleltár

2010.10.21. 09:55 | idelle | 1 komment

Forrás: index - Ötmilliárdért fényképezteti a kormányzat az országot

Alig másfél hetük van a geodéziai cégeknek arra, hogy ajánlkozzanak az évtized bizniszére. A Vidékfejlesztési Minisztériumhoz tartozó Földmérési és Távérzékelési Intézet a jól hangzó, Országleltár névre keresztelt, új nemzeti vagyonnyilvántartáshoz az eddig szokásos árak sokszorosáért készíttet térképészeti légifénykép-felvételeket. Igaz, az intézet az elmúlt években egy másik projektben is lefotóztatta az országot, de érdekes módon akkor csak 160 millióba került a 70 ezer négyzetkilométerre kiterjedő művelet. Az ötmilliárdos közbeszerzési pályázatban olyan jelentkezési feltételeket szabtak, hogy azokat valószínűleg csak a VM államtitkárának régi cége, a Geodézia Zrt. tudja teljesíteni.

Szinte egy időben azzal, hogy Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette 160 milliárd forintnyi válságadó kivetését a kereskedelmi, energetikai és távközlési cégekre, az egyik minisztériumi háttérintézmény nettó 4,8 milliárdos kiadást irányzott elő légifotók készítésére.

A bőkezűen finanszírozott projekt az Orbán-kormány egyik első döntéséhez [1] kapcsolódik. A kormány augusztusban határozta el, hogy Országleltár néven új vagyonnyilvántartást készíttet.

A kormányszóvivő megfogalmazása szerint a cél az, hogy az állami tulajdonú ingatlanok számára egységes, pontos és hiteles nyilvántartás jöjjön létre, mert eddig elmaradt az állami vagyont képező épületek, építmények, létesítmények jogi, műszaki állapotának egységes felmérése, dokumentálása. A kormány az Országleltár létrehozásának költségeit akkor nem közölte, de megbízta Fellegi Tamás fejlesztési, és Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztert az előkészületek lebonyolításával.

Fazekas Sándor szeptember 8-án utasította [2] (pdf) a Földmérési és Távérzékelési Intézetet (Fömi), hogy gondoskodjon a leltárhoz szükséges légi fényképezés lebonyolításáról, és szervezze meg, hogy az ortofotók, azaz a térképészeti méretarányos légi felvételek 2011. július 15-ig elkészüljenek.

A Fömi az unió hivatalos közbeszerzési lapjában, a Ted-en (Tenders Electronic Daily) tette közzé [3] a jövő hétfőn, október 25-én már le is záruló tárgyalásos közbeszerzési felhívást. Az alig egyhetes felkészülési határidőt és a gyorsított eljárást az intézet azzal indokolta, hogy csak evvel a tempóval tud eleget tenni a kormány döntésének.

A Fömi a nagy és drága feladatra való tekintettel láthatóan nem kíván kicsi vállalkozásokkal bajlódni. A felhívásban ugyanis kikötötte, hogy a pályázó cégnek és alvállalkozóinak az előző három év mindegyikében legalább 1,5 milliárdos árbevételt kell felmutatnia. A pályázat a szoros határidők ellenére nem rendelkezik késedelmi kötbérről, viszont 20 százalékos előleget biztosít a majdani terdergyőztesnek.

A magasan meghúzott árbevételi határ meglehetősen leszűkíti a potenciális jelentkezők körét. Olyannyira, hogy a szakági statisztikák szerint lényegében egyetlen hazai vállalkozás tudja teljesíteni, a Geodéziai és Térképészeti Zrt. A Geodézia Zrt. az elmúlt három évben stabilan 2 milliárd forint körül teljesített, a piac többi szereplője pedig ennél jóval szerényebb, 1 milliárd alatti eredményt tud csak felmutatni.

A Geodéziai és Térképészeti Zrt. a kormányváltáskor egybként két emberét is delegálta a közigazgatásba, egyik igazgatósági tagjából államtitkár lett a projektfelelős Vidékfejlesztési Minisztériumban, a másikból pedig főigazgató a pályázatot kiíró Földmérési és Távérzékelési Intézetben.

Farkas Imre a kormányváltás után június 2-án vette át vidékfejlesztési államtitkári kinevezését. Farkas Imre hivatalos életrajza [4] alapján úgy tűnik, hogy 2002-ben véget ért munkaviszonya a Geodézia Zrt.-nél, a cégnyilvántartás adatai szerint viszont egészen a kinevezése előtti napokig, május 27-ig tagja volt a cég igazgatóságának, és a Geoinvest-Geodézia Befektető és Szolgáltató Kft.-n, a Geodézia Zrt. egyik meghatározó részvényesén keresztül résztulajdonos is volt a cégben. Hasonló háttérrel érkezett a VM felügyelete alá tartozó intézetbe Toronyi Bence is, aki június 21-től lett a Fömi főigazgatója. Toronyi is május 27-én szüntette meg geodéziás igazgatósági tagságát, egy nappal korábban pedig megvált a Domen-Geodézia Befektetési és Szolgáltató Kft. ügyvezetőségétől. Ez a cég áttételesen szintén tulajdonos a Geodézia Zrt.-ben.

Az Index információi szerint a Fömi 2008-2010 között három részletben már egyszer lefotóztatta az ország területének nagy részét. Az Európai Unió agrártámogatásainak ellenőrzését végző, szintén a Vidékfejlesztési Minisztérium felügyelete alá tartozó Mezőgazdasági Parcella Ellenőrző Rendszerét (MePaR) [5] szintén a Fömi készítette és üzemelteti.

A MePaR létrehozásához az ország teljes, 93 ezer négyzetkilométeres területéből 70 négyzetkilométernyi mezőgazdasági területről készült nagy felbontású légi felvétel [6]. A Fömi honlapján található éves [7] beszámolók szerint az intézet 2008-ban 1026 darab ortofotó (22 822 km2) elkészítéséért közel 78 millió forintot, 2009-ben 986 darabért (23 008 km2) 43,3 milliót, idén pedig 993 darabért (23 212 km2) 49,3 milliót fizetett repülős beszállítójának, az Eurosense Kft.-nek. Tavaly készült el az állami vagyon legdrágább és legkiterjedtebb darabjainak, az autópályák ortofotózása is, amit szintén százmilliós tételből oldottak meg.

Hétfőn kértük a Vidékfejlesztési Minisztériumot, magyarázza el, mi a különbség a MePaR és az Országleltár légi fotói között, mi akadályozza a meglévő fényképfelvételek újabb területen való hasznosítását, és miért drágább több nagyságrenddel a mostani megrendelés. A tárca egyelőre nem reagált megkeresésünkre.

 

UPDATE: válaszolt a Minisztérium - A levelek miatt kell ötmilliárdért újrafotózni az országot

A Vidékfejlesztési Minisztérium szerint a dús vegetáció miatt kell újra gyártatni 4,8 milliárd forintért az állami tulajdonú termőföldek légi fotóit az Országleltár projekthez. Az ország mezőgazdasági területeiről ugyan már a vidékfejlesztés rendelkezésére áll egy friss, mindössze 160 millió forintért készült térképészeti fényképkollekció, de ezzell a tárcának az a baja, hogy nyáron készült.

Az Index szerdán írt arról [1], hogy a kormány Országleltár projektjének első szakaszához nettó 4,8 milliárd forintért írt ki közbeszerzési pályázatot a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz tartozó Földmérési és Távérzékelési Intézet (Fömi). A kiírás olyan jelentkezési feltételeket szabott, amelyeket valószínűleg csak a minisztérium közigazgatási államtitkárának régi cége, a Geodézia Zrt. tud teljesíteni.

Fazekas Sándor miniszter szeptember 8-án utasította a Fömi-t, hogy gondoskodjon a leltárhoz szükséges légi fényképezés lebonyolításáról, és szervezze meg, hogy az ortofotók, azaz a térképészeti méretarányos légi felvételek 2011. július 15-ig elkészüljenek.

A Fömi múlt pénteken jelentette meg az unió hivatalos közbeszerzési lapjában, a Ted-en (Tenders Electronic Daily) a pályázati kiírást. A gyorsított eljárás miatt a jelentkezőknek hétfőig kell leadni pályázati ajánlatukat. A pályázati dokumentáció szerint az Országleltár célja, hogy teljes körűen számba vegyék az állam tulajdonában lévő termőföldek és a hozzájuk tartozó művelésből kivett ingatlanokat, a számbavételezés pedig közhiteles ingatlan-nyilvántartáson nyugodjon.

Az Index megkérdezte a minisztériumot, hogy miért van szükség az ortofotózás szokásos áraihoz képest csillagászati összegért kiírt repülős fényképezésre, amikor a Fömi júliusi szerződéssel fejezte be az ország mezőgazdasági területeinek fényképeztetését. Az uniós támogatások ellenőrzéséhez szükséges Mezőgazdasági Parcella Ellenőrző Rendszer (MePaR) számára ugyanis 70 ezer négyzetkilométert fényképeztetett le az Eurosense Kft.-vel az intézet összesen 160 millióért.

A minisztérium szerint a MePaR esetében mindig nyáron, vegetációs időszakban történik a felmérés, amikor a növényzet a legdúsabb, hiszen a térképezés ott mezőgazdasági szempontú. Az Országleltárhoz azonban ezek a felvételek csak korlátozottan alkalmasak ingatlanok, azaz földterületek felmérésére, azonosítására - éppen a dús növényzet miatt. Az Országleltár felvételezése az ország legnagyobb részén vegetációs időszakon kívül, kora tavasszal - tavasszal történik, amikor a növényzet nem "zavar bele" az ingatlanok pontos lehatárolásába és feltérképezésébe. Minden tereptárgyat jól lehet majd azonosítani a felvételeken.

A másik akadály az, hogy az Országleltár elkészítéséhez a Vidékfejlesztési Minisztérium nem tartja megfelelő felbontásúnak a MePaR képeit. Az uniós projekthez általában 50 centiméteres képfelbontással készültek az ortofotók, a vagyonleltárhoz viszont 20 cm felbontású felvételeket kérnek.

„Ez a különbség viszonylag kicsinek tűnhet, de a gyakorlatban sokkal könnyebb az épületek, ingatlanok azonosítása és lehatárolása a 20 cm-es vagy annál jobb felbontású felvételeken. A felvételek pontossági előírásai is jóval szigorúbbak, mint a MePAR-ban megszokott értékek, így az azokból származtatott adatok is megbízhatóbbak lesznek” – írta az Index kérdésére a minisztérium sajtóosztálya hozzátéve, hogy az Országleltár egyik részfeladata az állami tulajdonú ingatlanok tekintetében az ingatlan-nyilvántartás és a valós állapot között előforduló ellentmondás feltárása. Erre a feladatra az 1 méteres megbízhatóságú MePAR-hoz használt ortofotó nem elégséges.

A kiírás szerint a majdani győztes cégnek helyszíni felméréseket is kell végeznie, a minisztérium válasza azonban arra nem tért ki, hogy mi eredményezte a két projekt közti harmincszoros árkülönbséget.

Tény viszont, hogy a Fömi pályázati kiírása olyan magasan húzta meg a pályázók számára az induláshoz szükséges éves árbevételi szintet, hogy az a hazai pályán működő geodéziai szakcégek közül egyetlen vállalkozásnak biztosítja a részvétel lehetőségét. A magyar cégek közül ugyanis kizárólag a Geodéziai és Térképészeti Zrt.-nek volt az elmúlt három évben 1,5 milliárd feletti a forgalma.

A Geodéziai és Térképészeti Zrt. a kormányváltáskor két emberét delegálta a közigazgatásba, egyik igazgatósági tagjából, Farkas Imréből közigazgatási államtitkár lett a projektfelelős Vidékfejlesztési Minisztériumban, a másikból, Toronyi Bencéből pedig főigazgató a pályázatot kiíró Földmérési és Távérzékelési Intézetben. Farkas és Toronyi kinevezésükig tagjai voltak a Geodézia igazgatóságának, és mindketten résztulajdonosai is voltak a korábban állami kézben lévő vállalkozásnak.

* * *

UPDATE II: Az államtitkár excége indult az ötmilliárdért

Beadta jelentkezését a kormány Országleltár projektjének 4,8 milliárd forintot érő közbeszerzési pályázatára Farkas Imre vidékfejlesztési közigazgatási államtitkár korábbi cége. A Geodéziai és Térképészeti Zrt. egy konzorcium tagjaként indult a tárca felügyelete alá tartozó Földmérési és Távérzékelési Intézet által kiírt tenderen. A borítékot nem kellett messze vinni: az állami intézet, amelyet a kormányváltás óta amúgy is Farkas volt kollégája, a Geodézia korábbi igazgatósági tagja vezet, ugyanabban irodaházban székel.

Az Index információi szerint egy konzorcium tagjaként elindult Farkas Imre vidékfejlesztési közigazgatási államtitkár korábbi cége a Vidékfejlesztési Minisztérium egyik legnagyobb projektjén. Úgy tudjuk, hétfőn a Geodéziai és Térképészeti Zrt. két másik céggel együtt beadta jelentkezését az Országleltár első szakaszának lebonyolítására.

Múlt szerdai cikkünkben [1] beszámoltuk arról, hogy a kormány az állami tulajdonú termőföldek légi fotózására és a problémás nyilvántartási helyek korrigálására 4,8 milliárd forintos közbeszerzési pályázatot írt ki a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz tartozó Földmérési és Távérzékelési Intézeten (Fömi) keresztül. A pályázat szokatlanul rövid időt hagyott a térképészeti cégeknek a felkészülésre, a tender október 15-én pénteken jelent meg, és október 25. hétfő reggel volt a leadási határidő.

A kiírás szokatlan jelentkezési feltételeket is tartalmazott. A jelentkezési kritériumnak feltüntetett másfél milliárdos éves forgalmat a magyar piacon csak a minisztérium közigazgatási államtitkárának régi cége, a Geodézia Zrt. tudta teljesíteni.

Úgy tudjuk, a pályázaton a Geodézia konzorciumával szemben végül egy konkurens vállalkozás indult, az külföldi tulajdonosokkal rendelkezik.

A Geodézia és társult cégeinek jelentkezését nem kellett messze vinnie a postának, a tendert kiíró Fömi ugyanabban a XIV. kerületi irodaházban működik, amely a szocialista időkben alapított vállalat székhelye is.

Az ország mezőgazdasági területeiről nem most először készülne térképészeti légi fotó. A Fömi birtokában van egy friss, idén befejezett kollekció, amely 70 ezer négyzetkilométert dolgozott fel. Ezt munkát összesen 160 millió forintért végezte el az Eurosense Kft. 2005-ben pedig szintén a Fömi fotóztatta le a teljes országot. Akkor is ugyanez a repülős cég kapott megbízást. Az intézet honlapján található szerződés lista szerint öt éve 128 millió forint elég volt a fotók legyártatására.

A Vidékfejlesztési Minisztérium pénteki közleményében azt állította, hogy az előzetes vizsgálatok során kiderült, hogy a jelenlegi nyilvántartások nem naprakészek, nem teljes körűek, nem pontosak, az azokban szereplő adatok nem hitelesek. „Az elmúlt 20 évben sokan épp ezt a káoszt használták ki. Amíg ez így van, nehéz jó döntéseket hozni bárkinek is.”

A légi fotózás egyébként már nem a legmodernebb módszer a földnyilvántartási feladatok elvégzésére. A lézerszkenneres eljárással sokkal pontosabb, nagyobb felbontású és sokkal több felhasználási lehetőséggel rendelkező adatbázis állítható elő. Információink szerint a piacon van már teljes lézerszkenneres és ortofotós felvétel Budapestről, amelyet a Burken Kft. gyártott le a tender árazásának töredékéért.

Címkék: magyarázat vidékfejlesztés milliárdok infantilis pénztazsebbe simahazugság háverizmus fazekassándor farkasimre

A bejegyzés trackback címe:

https://samenotsame.blog.hu/api/trackback/id/tr72387914

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Lámpavas 2010.10.21. 13:19:16

dr. Csontos Lajos (an.: Tóth Erzsébet)
Marjay Gyula (an.: Rátkai Mária)
Biró Gyula (an.: Varga Anna)
süti beállítások módosítása